Astra Lauga - Hovawart - Chovateľská stanica

Informácie

O chovateľskej stanici

Názov našej chovateľskej stanice je skomolenina latinčiny, Astra ako hviezda, Lauga od slova Laugaricio, názov miesta v lokalite Trenčína za čias Rimanov, ako je uvedené na nápise vytesanom do hradnej skaly.

Hovawart

Hovawart je veľký, krásny, typický pes, ktorý je výborný strážca, ako vyplýva aj z názvu plemena (z nemeckého Hof - dvor, warten - strážiť). Nevyžaduje náročnú starostlivosť o srsť, je samočistiaca a stačí ju raz za čas vyčesať. Sú tri farebné varianty: čierny, plavý, a čierny so znakmi. Výška v kohútiku je u psa 62-70 cm, u sučky 58-65 cm.

Je výborný spoločník, stráži svoju rodinu. Je vhodný k deťom, zbytočne nešteká bez podnetu. Je to rozumný pes, ktorý vie zhodnotiť situáciu, kedy sa treba pozerať a kedy zakročiť. Hovawart bude presne taký, ako ho vychováte, aj čo sa týka aktivity, aj vzťahu k ľuďom. Podľa toho, ako je v mladosti vedený, tak ku cudzím osobám za prítomnosti rodiny vie byť buď veľmi priateľský, alebo trochu zdržanlivý, ale nie je útočný a agresívny. Ponechaný na dvore osamote na stráženie vie byť nekompromisný.

Prečo šteniatko s PP?

Preukaz pôvodu (PP) je doklad, ktorý zaručuje nielen vzhľad psa v dospelosti, ale hlavne jeho budúce možné povahové vlastnosti. Všetky šteniatka sú krásne, ale šteniatka, u ktorých sa nevie presný pôvod rodičov, v dospelosti nemusia vyzerať ako hovawart, a povahovo sa môžu výrazne líšiť. Navyše sa môžu vyskytnúť dedičné vady a choroby ako napr. dysplázia bedrových kĺbov, ktoré sa riadený chov snaží odstrániť.

Preukaz pôvodu dostávajú všetci potomkovia uchovnených psov. Aby bol pes uchovnený, musí prejsť bonitáciou, pričom sa hodnotí nielen celkový vzhľad, ale aj povaha psa. Agresívni alebo bojazliví psi sú z chovu vyraďovaní. Tiež jedinci s pozitívnym vyšetrením na dyspláziu bedrových kĺbov (DBK, česky DKK, anglicky HD - hip dysplasia) majú podľa stupňa dysplázie podmienečný alebo zakázaný chov.

Uchovniť hovawarta na Slovensku vôbec nie je problém. Nevyžadujú sa náročné pracovné skúšky z výkonu, stačí mať absolvovaný zvod mladých, RTG vyšetrenie kĺbov, jednu výstavu s hodnotením aspoň veľmi dobrý (čo znamená, že pes sa nelíši výrazne od štandardu plemena a bude aj jeho potomkov možné nazývať "hovawart"), a bonitáciu (kde sa hodnotí vzhľad a najmä povaha). Chovatelia, ktorí sa svojim psom venujú, si iste nájdu 2-3 víkendy čas, aby toto absolvovali.

Naše šteniatka

Zatiaľ sme mali šteniatka jeden krát. Informácie o nich nájdete na stránke vrhu A.

(c) 2010-2011 Astra Lauga. Všetky práva vyhradené.